Mata do BJJ

Technika Brazylijskiego Jiu Jitsu na macieBrazylijskie Jiu Jitsu to jedna z popularniejszych sztuk walki w Polsce i na świecie w ostatnich latach. Przyczyniła się do tego  stosunkowo duża skuteczność w konfrontacji z innymi dyscyplinami sportów walki na arenach MMA. W połączeniu z większym bezpieczeństwem trenującego w porównaniu chociażby do sportów uderzanych takich jak kickboxing, boks czy muay thai, doprowadziło to do powstania bardzo wielu klubów w których można trenować brazylijskie jiu jitsu.

Przepisy dotyczące mat na zawodach BJJ nie są aż tak sprecyzowane jak w przypadku dyscyplin olimpijskich.  Według przepisów Polskiego Związku Jiu Jitsu pole walki, po aprobacie sędziego, może mieć minimalne wymiary nawet  6x6m.
Istotne jest zachowanie pasa bezpieczeństwa między końcem pola walki a końcem maty. Musi mieć wymiar pomiezy 1 a 2m. Również odstęp pomiędzy matami musi wynosić podobne odległości (1 a 3m).

Nie ma precyzyjnych przepisów samej maty. Z pewnością aby była ona bezpieczna dla zawodników, jej grubość musi wynosić nie mniej niż 4 cm. Na wielu zawodach jest to mata piankowa typu puzzle (taka jaka znajduje się w naszej ofercie), często organizatorzy rozkładają klasyczne tatami lub matę zapaśniczą.

Do celów treningowych miękka mata o grubości 4 cm będzie najlepszym rozwiązaniem. W naszej ofercie te kryteria z pewnością spełnia Mata treningowa 4 cm STANDARD. Mata Premium pomimo odpowiedniej grubości jest według nas za twarda do Brazylijskiego Jiu Jitsu.
Do treningu samego parteru (bez sprowadzeń i rzutów) w warunkach domowych, sprawdzi się też znacznie tańsza Mata 2,5 cm (również tylko w wersji STANDARD)

Maty treningowe Puzzle do BJJ dostępne w naszym sklepie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *